Fat, två stycken, kannor, två stycken samt dosa, silver. Japan, 1900-tal.

Faten, signerade. Diameter 11 cm. Trälåda medföljer. Mått 12,5x12,5x7,5 cm. Kannor med klätt handtag, höjd 12 cm. En med buckla. Ask med lock, signerad. Längd 10 cm. Bucklor.

Bucklor.

Proveniens

From a Swedish private collection, the family lived in Japan, 1957-1971, thence by descent. This piece was purchased in Kyoto 1957.

Utropspris
2 500 SEK