Kalebassformad med målad dekor i emaljfärger av blommande landskap med trana, höjd 16 cm. Balusterformade urnor med lock dekorerade med blommor i järnrött och guld, höjd 11,5 cm.
Glasyrmistor. Smärre fläckar. Ställvis slitage. Vissa nagg på urnorna samt bränningssprickor på insidan. Urnorna med gamla torksade tejprester.