Hexagonal med målade figurscener i polykroma emaljfärger, kanten med fladdermöss bland molnformationer, höjd 15, diameter 21,5 cm. Rund form, Kanton, med målade figurscener från hovet samt blommande trädgårdar med fågel och fjäril, diameter 24,5, höjd 13,5 cm.
Rund med vågig kant, Kanton, med målade figurscener från hover inom kartuscher omgärdade av blommor, lyckosymboler, och fjärilar, diameter 23, höjd 16 cm.
Lagningar och retuscher. Sprickor. Nagg. Glasyrmistor. Färgbortfall. Ställvis slitage.