Terrinen med tillhörande fat dekorerade i underglasyrblått med motiv av pagod i flodlandskap. Terrinens längd 36, fatets längd 41 cm. Crémekopparna med annat flodmotiv i underglasyrblått. Höjd 8 cm.
Glasyrmistor. Slitage. En crèmekopp med spricka. Fotringsnagg. Bränningssprickor.
Conrad M. Pineus.