En flaska, Kanton, med dekor i Famille Rose av figurscener samt blommor och fjärilar. Hänklar i form av drakar, höjd 15 cm. En flaska med dekor i Famille Verte av blommande trädgårdslandskap, höjd 15,5 cm.
Glasyrmistor. Bränningssprickor. Något slitage. Nagg?