Bland annat tigeröga, samt en i porslin med kalebasser. Med skuren dekor av trollslända, mus med rova, lotus, apa, kanin, tiger, fågel samt liten pojke. Höjd 5-7,5 cm.
Krackelyr. En knopp på lock löst. Naturliga inneslutningar och skiftnignar i stenen. Nagg. Smärre slitage.