En med insidesmålet motiv av fåglar, en av malakit. Med skuren dekor av trollslända på lotus, Kinesiska Muren, fågel på blommande gren, fågel under träd samt blommor. Höjd 4-9 cm.
Naturliga inneslutningar och schatteringar i materialet. Vissa lock är lösa. Nagg. Smärre slitage.