Varierande former och dekorer i underglasyrblått, järnrött samt emaljfärger. En med tryckt dekor av blommor och fåglar i blått, resterande målade med motiv av bl.a. fohundar, fjärilar, drakar, blommor samt elegant dam. Vissa lock av sten och metall. Höjd 6-9 cm.
Lock saknas, extra lock medföljer, vissa med skador och delar som saknas. Ett träställ medföljer. Glasyrmistor. Nagg. Bränningssprickor. Ställvis slitage och färgbortfall.