Owe Gustafson

(Sverige, Född 1940)
Owe Gustafson
(Sverige, Född 1940)

Owe Gustafson, Utan titel

Monogramsignerad OG och daterad 9.VII.09.
Akryl på papper 41,5 x 29,5 cm.

Ej examinerad ur ram

Proveniens

Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Owe Gustafson född i Eskiltuna,1940 är en svensk filmtecknare, grafisk formgivare, illustratör, grafiker och författare. Efter Gustafsons studier på Konstfack mellan åren 1959-1964 och Konsthögskolan år 1970 tecknade han de kultförklarade animationerna till ”Fem myror är fler än fyra elefanter”. Gustafson har även arbetat som frilansande illustratör för DN under trettio år och har gjort utställningar i Tokyo, Paris, New York och runt om i hela Sverige samt utgivit flera böcker. Gustafsons konst finns bland annat representerad på Nationalmuseum,Stockholm och Nasjonalgalleriet, Oslo.

I förordet till Gustafsons bok ”Urval”, 2009 beskriver svenska konstnären Dan Wolgers Gustafsons konstnärskap med orden:
”..Owe Gustafsons linjer och ytor är som skurna i trä, som träsnitt. De japanska mästarna uttryckte sig med knapp pregnans, Gustafson tog vid och utvecklade en knäpp pregnans.”

Utropspris
1 500 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63