Karin Ögren, "Dagsverk"
Signerad K. Ögren och daterad 1994 a tergo. Pannå med relief diameter 23 cm, höjd 3 cm.
Litet parti av färgbortfall längst ned till vänster
Tom Böttiger Collection, Stockholm.
Karin Ögren är en svensk konstnär som är bosatt i Sparreholm, Södermanland. Ögren har studerat vid Kungliga Konsthögskolan och hon har ställt ut på gallerier och konsthallar runt om i Sverige sedan 1980-talet. Hennes verk finns representerade på flera konstinstitutioner bland annat Moderna Museet, Göteborgs Konstmuseum samt Malmö Konstmuseum.