Matthias van Arkel

(Sverige, Född 1967)
Matthias van Arkel
(Sverige, Född 1967)

Matthias van Arkel, Utan titel.

Signerad Matthias van Arkel och daterad 27/11-89. Numrerad EA. Etsning 18 x 17 cm.

Ej examinerad ur ram

Proveniens

Tom Böttiger Collection, Stockholm

Matthias van Arkel är en svensk konstnär som har studerat måleri vid Konstfack mellan 1986 och 1991 samt vid Kungliga konsthögskolan mellan 1991 och 1993. Van Arkel utforskar innovativa material i sitt konstnärskap, och efter att ha experimenterat med oljemålningar övergick han i början av 2000-talet till att arbeta med silikongummi. Arbetsprocessen i van Arkels konstproduktion innefattar att han först färgar materialet för att sedan forma det genom valsning och bearbetning i olika variationer. Det färdiga verket härdas slutligen i ugn, med hjälp av specialbyggda formar. Konstverket behöver därmed inte något traditionellt stöd som duk, glas eller vägg för att hålla ihop, och det kan anta olika former, såsom en målning, en massiv kub eller något annat.

Matthias van Arkel är representerad i flera privata samlingar i USA, Storbritannien, Tyskland, Holland och Skandinavien samt i offentliga konstinstutioner som Moderna Museet i Stockholm, Sverige Statens konstråd, Stockholm, Sverige, Stockholms stads konstråd, Stockholm, Sverige SOKO Art Collection, Helsingfors, Finland Frankrikes nationalbibliotek, Paris, Frankrike

Utropspris
2 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63