Martin Bogren, ur serien "Embraces", 2014.
Ur serien "Embraces", 2014. Signerad Martin Bogren och numrerad 33/50 a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 15 x 15 cm.
Ej examinerad ur ram.
Tom Böttiger Collection.
Martin Bogren, en svensk fotograf, grundar sitt arbete på en personlig strategi och en individuell position. Hans verk har omfattande visats och publicerats i monografier såsom Ocean 2008, Lowlands 2011, Tractor Boys 2013 och Italia 2016. Hans produktion återfinns i flera samlingar, bland annat på Bibliothèque du Nationale i Paris, Oregon Fine Art Museum och på Moderna Museet i Stockholm. Martin har varit medlem på Galerie VÚ i Paris sedan 2013.