Anna Clarén, "Pojken vid spegeln", 2018
Signerad Anna Clarén och numrerad 2/5 a tergo. Total upplaga 5 + 2 AP. Certifikat medföljer. Archival pigment print, bildyta 24 x 17 cm.
Ej examinerad ur ram.
Tom Böttiger Collection.
VERK tidskrift, Linda Bergman, artikel "När allt förändrades - om Anna Claréns utställning och bok", 2018-07-01, avbildad och omskriven.
Anna Clarén, "När allt förändrades", 2018, avbildad på omslag.
”Min bildvärld föds i vardagen, i det allra närmsta. I denna förtroliga sfär – det alldagliga, näst intill oansenliga – vill jag se och lyfta fram det storslagna. Jag är en trebarnsmamma som bor i en villaförort till huvudstaden. Mitt liv är varken exotiskt eller extremt, inte heller marginaliserat eller glamoröst. Jag skildrar en verklighet jag tror att de flesta känner igen. I denna vanliga vardag söker jag de stora, allmänmänskliga frågorna – de som handlar om livets mål och mening, om längtan efter tillhörighet och gemenskap.” – Anna Clarén
Anna Clarén (född 1972) är en svensk fotograf och konstnär. Clarén hämtar sina motiv från det allra närmsta; familjen, vännerna och scener ur det vardagliga livet. Hennes genombrott kom med fotoserien Holding (2006). Fotografierna skildrar hennes dagliga liv under fyra sommarmånader 2005.