Katja Kremenic, "Tom", 2018.
Signerad Katja Kremenic och daterad 2019 och numrerad 1/10. Pigment print. Bildyta 41,5 x 28 cm.
Ej examinerad ur ram.
Tom Böttiger Collection.
Katja Kremenic, född 1982 i Slovenien är en fotograf och visuell konstnär med bakgrund inom medier, kommunikation och filmproduktion. Kremenic använder både analog och digital fotografering och hennes verk har ställts ut internationellt och publicerats i tidningar som Vogue Italia och The Photographic Journal.