Birgitta Liljebladh, Porträtt
Med dedikation "Till Thage från Birgitta". Duk 55 x 43 cm.
God kondition.
Den 21 oktober 2023 öppnar en retrospektiv utställning med Birgitta Liljebladh, på konsthallen Sandgrund i Karlstad. Utställning visar måleri av Birgitta Liljebladh, där samtliga verk kommer ur Lars Lerins privata samling.
Även Moderna Museet i Stockholm äger en omfattande samling av Birgitta Liljebladh, hela 30 verk. Däribland två verk som är närbesläktade med auktionens målning; ”Eskimo girl” (1956, ref NM 5389) samt ”Marilyn Monroe” (1951, ref NM 5725).
Efter avslutade studier vid Konstakademien och Konsthögskolan i Stockholm i början av 1950-talet reste Birgitta Liljebladh ut på studieresor till Frankrike, Italien, England och Jugoslavien. Med en separatutställning på anrika Galleri Gummesons i Stockholm 1954 kom det publika genombrottet. Hon bytte sedan galleri till Färg och Form, där hon stannade tills de stängde i början av 2000-talet.
Från 1960-talet arbetade Birgitta Liljebladh som lärare på Valands i Göteborg och ställde ut allt mindre. Ett undantag var dock en uppskattad och prisad utställning på The Museum of Modern Art i New York hösten 1982: ”Icebreakers: Contemporary Swedish Expressionists”. Birgitta Liljebladhs tidiga landskaps- och stillebenmålningar från tidigt 1950-tal ersattes så småningom av hennes modernistiska porträtt i en finstämd kolorit. Auktionens målningen är ett lysande exempel.