Armand Rossander, Italienskt landskap
Signerad A. Rossander och daterad -51. Duk 44 x 66 cm.
God kondition.
Svensk-Franska Konstgalleriet, konstauktion, 10-11 oktober 1956, kat.nr. 505 med titeln "Hamnen, S:t Margherita".
Armand Rossander var en svensk bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade vid Konstakademien samt på resor till bland annat Tyskland, Tjeckoslovakien och Frankrike. Rossanders konst föreställer ofta abstrakta, i viss mån stiliserade, figurer och landskap.