Arne Vodder, soffa, "FD 161", France & Son, Danmark, 1950-tal.
Stomme av teak och bok, ställbar i två lägen. Stoppade dynor i rygg och sits med textilklädsel. Längd 141, djup 72, sitthöjd 39, höjd 82 cm.
Smärre slitage. Märken. Band under sits med bristningar.