Hans-Agne Jakobsson, taklampor, ett par, modell "S 2070", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1950-60-tal.
Pendel i vitlackerad metall, skärmar i vitt glas, etikettmärkta Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, höjd ca 90 cm, diameter ca 55 cm.
Slitage. Ej funktionstestad.
Avbildad i katalog 1960.