Alain Jacquet

(Frankrike, 1939-2008)
Alain Jacquet
(Frankrike, 1939-2008)

Alain Jacquet, "La Plage"

Färgserigrafi, 1970, signerad 99/100. P. 32 x 52 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Art Now Gallery, Göteborg.

Alain Jacquet, French (1939–2008)
Alain Jacquet var en del av den franska konströrelsen Nouveau Réalisme samt den amerikanska Pop-art rörelsen. Han var känd för sina lekfulla undersökningar av bilders natur, med utgångspunkt i massmedias fotografier och reklam till NASA's bilder av jorden, äldre mästerverk liksom modernt måleri. “It’s a visual, formal thing,” berättade han. “I’m fascinated by the way a picture can break down into the tiniest abstract elements close up, then reappear as a pictorial image.” De abstrakta element han avser är Ben Day prickar, som även Roy Lichtenstein tog till sig. Bland Jacquets tidiga verken finns Déjeuner sur l’herbe (1964), som refererar till Manets klassiska målning. Jacquet levde sitt liv i Paris och New York, Han var gift med Sophie Matisse.

Utropspris
8 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801