Vittorio Zecchin, tillbringare och karaff, signerade MVM Cappellin Murano. Italien 1925-26.
Förgylld mynning. Tillbringarens höjd 28 cm, karaffens höjd exkl propp 30,5 cm, med propp 36 cm.
Smärre slitage. Ställvis något slitage i tillbringarens förgyllning.
Vittorio Zecchin. Transparent glass for Cappellin and Venini, s. 446, red. Marino Barovier med Carla Sonego. Le stanze del Vetro, Fondazione Giorgio Cini. Skira, 2017.