Glasskåp med hyllinredning. Faner av valnöt, skuren dekor, kvicksilverspegelglas. Höjd 162 cm, bredd 68 cm, djup 39 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken. Fanerskador. Torrsprickor. Nyckelskylten senare, nyckelhål saknas. Två senare glasrutor, senare kompletteringar. Nyckel saknas.