Brännförgylld mässing. För fyra ljus var. Balusterformat skaft, på glob stående bevingad amorin bärande kopplade ljusarmar. Höjd 57,5 resp. 58,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. En olik manschett, en ljushållare lös. Vingar med senare skruvar, lagningar. Stearinrester.
i släkten