Genombrutet ställ fäst på runt fat, dekor av bladverk, krönt monogram, lockets knopp i form av ko stående ute i naturen. Slipad glasinsats. Diameter 18 cm. Vikt exkl. glas 318 g.
Glasinsatsen ej original, ett obetydligt kantnagg. Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.