Eero Järnefelt, Porträtt av Karl Petter Engström.
Sign.1893. Olja på duk 68,5x46,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre slitage.
Prof. Otto Engström; Fru Hilda Holmberg; Direktör Erik Lilius, Helsingfors; i arv inom familjen.
"Realismen", Konstmuseet Ateneum, Helsingfors, 23.2.-25.3.1962, nr.141.
"Eero Järnefelt", Konstcentret Retretti, Punkaharju, 25.5.-21.9.1986.
"Egna Klassiker", Pyrri Konstcenter, Nyslott,
11.6.-7.8.1988.
Ludvig Wennervirta, "Eero Järnefelt och hans tid 1863-1937", Otava, Helsingfors 1950, s.175,176,178. Avbildad på s.177.