Mahognyfaner och pyramidmahognyfaner. Skurna dekor, armlänen med stiliserade sk. marskalkens kommandostavar, fleuroner och akantusblad. Ryggens kröndekor i form av skuren snäcka. Fast stoppad klädsel, plymåer.
Sitthöjd 44 cm, sitsens djup 59 cm.
Längd 333 cm, totaldjup 88 cm, totalhöjd 127 cm.
Senare klädsel. Enstaka smärre fanerskador, torrsprickor. Senare stödben i mitten, förstärkningar och skruvar.
Haiko Gård, Borgå, Finland.
Jämför med möblemanget av Vasili Stasov på s. 101 i boken "Presidentin Linna", red. Rauno Endén, SKS, Helsingfors 2017.