Förgylld bägare med bladdekor, plique-à-jouremalj i grönt, rött, blått, gult och lila.
Höjd 6 cm. Vikt 44,5 g. Stämplad på cuppans undersida samt på fotens undersida Grachev, 84 med S:t Petersburgs stadsstämpel, kyrilliskt AP.
Enstaka små nagg och repor. Helhetsintrycket är gott.