Vittorio Zecchin, glasservis, 90 delar, "158 CV" Venini Cappellin och MVM Cappellin, Murano, 1920-tal. Delvis signerade.
Blåst, tonat glas med och utan förgyllning. De med förgylld mynning signerade MVM Cappellin Murano.
11 st champagnekupor, höjd ca 14 cm
13 rödvinsglas, höjd ca 20 cm
7 vitvinsglas, 17,5 cm
9 vitvinsglas, höjd ca 15,7 cm
13 glas, höjd 13,5 cm
7 starkvinsglas, höjd 12 cm
15 assietter, diameter ca 15,5-16,5 cm.
15 skålar, diameter ca 10-11 cm, höjd 5-5,5 cm.
Beställningsarbete.
Helhetsintrycket är gott. Smärre slitage i förgyllning.