Ahti Lavonen, "November målning".
Sign. -69. Olja på duk 40 x 40 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ej examinerad ur ram.
Ahti Lavonen målade verket på beställning till sin läkare på hösten 1969, därefter genom arv till nuvarande ägare.
Ahti och Maija Lavonen, I samklang, 10.2. - 13.5. 2018. Didrichsen konstmuseum.
Ahti och Maija Lavonen, I samklang, 10.2. - 13.5. 2018. Utställningspublikation, Didrichsens konstmuseum, s. 104.