Förkromade metallrör, glasskivorna stämplade Diadur Siemens Glas. Illustrerad i katalogen Hetekan Vakiovalmisteet" (Hetekan standard produkter) sidan 66.
Längd 70 cm. Bredd 39 cm. Höjd 53 cm.
Åldersrelaterat slitage. Rost. Gummitappar saknas. Skador på däcken och ekrarna