Hedvig Eleonora (1636-1715):
Egenhändig underskrift på handling avseende Harald Stake på Hönsäter, Hällekis, 1 ½ sida, daterad Stockholm 1662. 31,3 x 19,5 cm. Med underskrifter även av förmyndarregeringen (Pehr Brahe, Magnus Gabriel De la Gardie, Gustaf Soop). Övre delen av handlingen uppluckrad, fläckad och skadad med viss pappersförlust.
Proveniens: Landskanslisten och kommissionären vid länsstyrelsen i Vänersborg Per Edward Gustafsson (1893-1966).
.