Greta Skogster-Lehtinen, dörrkläde/väggtextil, 1930-tal.
Liv på havsbotten. Ca 200 x 275 cm.
Åldersrelaterat slitage. Blekt. Lagningar. Foder saknas.
Tillverkad för M/S Atlantas matsal.
Leena Svinhufvud & Päikki Priha, "Tekstiilitaiteilija Greta Skogster-Lehtinen", Maahenki, s. 192-193.