Gunnel Nyman, bordslampa, Idman. Signerad G. Nyman Nuutajärvi Notsjö. Formgiven 1948.
Friblåst klart glas, linjeslipad. Mässingsbeslag. Signering med syrapenna. Lampfotens höjd 38 cm. Total höjd med Stockmanns skärm 62 cm. Bredd 32 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor.