Greta-Lisa Jäderholm-Snellman, golvlampa, Taidetakomo Hakkarainen 1900-talets mitt.
För två ljuspunkter. Stommen i mässing och skärmen är tillverkad med Tramex-teknik. Total höjd är 160 cm och bredden är 40 cm.
Greta-Lisa Jäderholm-Snellman arrangerade flera belysningsutställningar i sitt hem i Helsingfors mellan åren 1952 och 1965. Hon formgav armaturer i mässing, keramik eller glas. Delarna av mässing och tenn tillverkades av företaget Taidetakomo Antti Hakkarainen.
I skärmarnas utformning använde hon Tramex materialet, en kombination av papper och textil. Detta är en gammal florentinsk teknik som Jäderholm-Snellman hade lärt sig under sina resor i Italien i början av 1950-talet.
Åldersrelaterat slitage. Intryckningsskador på fotplattan. Helhetsintrycket är gott. Ej funktionstestad.