Gunnel Nyman, vägglampa, modell 71026 Idman 1900-talets mitt.
Genombruten mässingsskärm. Bär tillverkarens stämpel. Justerbar teleskoparm ca 61-87 cm. Skärmens diameter 28 cm.
Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Repor. Märken. Ej funktionstestad. Senare glas.