Gunnel Nyman, vas, "Familj", signerad Gunnel Nyman -37 Karhula.
Klart glas, graverad, slipad och sandblästrad. Höjd 27 cm.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.
Modellen var utställd på Världsutställningen i Paris 1937.
Lasitutkimuksia - Glassresearch IV, 1987. Finlands Glasmuseum. Sid. 32 och 88.
Gunnel Nyman belönades med en guldmedalj för sin glasformgivningen på Världsutställningen i Paris år 1937, (Finlands paviljong).