Gunnel Nyman, fat, "Fiskfatet", signerad Gunnel Nyman, Karhula 1937.
Friblåst glas, slipad fiskdekor. Diameter 27 cm.
Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.
Modellen var utställd på Världsutställningen i Paris 1937.
Lasitutkimuksia - Glassresearch IV, 1987. Finlands Glasmuseum. Sid. 89.
Gunnel Nyman belönades med en guldmedalj för sin glasformgivning på Världsutställningen i Paris år 1937, (Finlands paviljong).