Greta-Lisa Jäderholm, bordslampor, ett par, signerade G-LJ Finland.
Lampfötter i förgyllt glas tillverkade av Iittala. Totalhöjd 54 cm.
Greta-Lisa Jäderholm-Snellman arrangerade flera belysningsutställningar i sitt hem i Helsingfors mellan åren 1952 och 1965. Hon formgav armaturer i mässing, keramik eller glas. Delarna av glas tillverkades av Iittala Glasbruk.
Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott. Ej funktionstestad. Senare skärmar.