Carl Gustaf Hiort af Ornäs, Matbord, "Näyttely Junior" och stolar, 8 st Huonekalu Mikko Nupponen Oy.
Teak faner Utdragbart bord. Tilläggsskiva à 58 cm. Skivan förvaras under bordsskivan. Längd 150 cm, bredd 85 cm, höjd 73 cm. Bordets totala längd utdraget 208 cm.
Sitsar med fast, stoppad klädsel, rygg med flätad läder. Sitthöjd 45 cm, bredd 45 cm.
Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Fläckar. Senare klädsel. Märken.