Vesa Honkonen, stolar, ett par, "Kiasma Chair" för Källemo AB, 2008.
Ram i blånerat stål, sits i fluorescerande polykarbonat. Sitthöjd 45,5 cm, sitsens bredd 40 cm, totalbredd 44 cm, totalhöjd 87 cm.
Good Design Award 2008, The Chicago Athenaeum.
Bruksslitage, repor.
Museet för nutidskonst Kiasma, Helsingfors.
Modellen hör till Designmuseum Danmarks samlingar.
Denna stolmodell ersatte Steven Holls modell i museets kafé år 2008.