Werner West, karmstolar, ett par, "Motti", Kervo snickerifabrik. 1930-tal
Betsad trästomme. Sitsar med fast stoppad läderklädsel, rygg med flätad rotting. Bredd 62 cm, sitthöjd 45 cm, tot. höjd 83 cm.
Åldersrelaterat slitage. Renoverade. Senare klädsel.