Mässing. För sex ljuspunkter. Avfasade takkoppar. Totalhöjd 165 cm, bredd 52 cm.
Åldersrelaterat slitage. Senare skruvar på takkopparna. Repor. Ej funktionstestad. Repor.
Enligt given uppgift ingick taklamporna i den ursprungliga inredningen av Sockenbacka kyrkan. Kyrkan stod färdig 1959.