Olof Ottelin, soffa "Duetto" Kervo Snickerifabrik, Stockmann, 1900-talets mitt.
Fast stoppad klädsel. Lackade ben. Längd 145 cm. Sitthöjd 42 cm, totalhöjd 85 cm.
Åldersrelaterat slitage. Senare klädsel. Smärre fläckar. Helhetsintrycket är gott. Aningen skrynklig klädsel.