Eva Anttila

(Finland, 1894-1993)
Eva Anttila
(Finland, 1894-1993)

Eva Anttila, bildväv, signerad EA.

Kvinnan som bär hatt. Ramens mått 49 x 46 cm.

Åldersrelaterat slitage. Blekt. Ställvis lös från ramen.

Eva Anttila (1894-1993) var en pionjär inom finsk textilkonst och skapade bildvävnader som utmanade gränserna mellan måleri och textilkonst. Anttila började sin karriär som freelance konstnär och som formgivare av inrednings- och brukstextilier. Hon utbildade sig till konstnär och industridesigner på 1910-talet men det var först under det följande årtiondet som hon upptäckte vävkonsten. På 1920-talet grundade Anttila ett eget företag där hon skapade flera modeller för Finska Handarbetets Vänner och hon arbetade samtidigt som den första textilkonstläraren i vid Centralskolan för konstflit i Helsingfors.
Under 1930-talet började Anttilas ställning som självständig konstnär stärkas, och samtidigt började hon fokusera på bildvävstekniken som hon såg som sitt eget uttrycksmedel.
Anttila skapade själv sina bildvävnader från början till slut, från att skissera, till att färga garnen och väva konstverken. Hon försökte alltid skapa en levande yta genom att variera nyanser och genom att använda olika tjocklekar på garn, vilket ger hennes verk en originell stämpel.
När det gäller motiv valde konstnären vissa teman under hela sin karriär. Ett av de återkommande teman under hela hennes karriär är olika fester och festligheter, från karnevaler till hovliv - ett tema som också har en lång tradition i textilkonstens historia.

Utropspris
600 - 800 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977