Gunnel Nyman, taklampor, 4 st, modell 1602/81003, Idman 1940-tal.
Förnicklat skaft, opalglaskupa. Bär tillverkarens etikett. Totala höjder ca 95 cm.
Åldersrelaterat slitage. Kuporna med tillverkningsrelaterade märken. Enstaka repor och små märken. Ej funktionstestade.