Gunnel Nyman, taklampor ett par, modell 50273 för Sievä 1900-talets mitt.
Polerad mässing samt frostade glasskivor under skärmarna. Bär stämpel. Höjd 78 cm. Skärmens diameter 26 cm. Bredd 33 cm.
Åldersrelaterat slitage. Renoverade. Märken. Senare skärmar. Helhetsintrycket är gott. Ej funktionstestad.