Mässingsram. Två glasskålar, 12 ljushållare. Solkors som avslutande dekoration. Elektrifierad. Diameter ca 130 cm. Total höjd ca 170 cm.
Den övre glaskupan med gammal lagning och spricka. Bucklor. Anlupen. Böjda delar. Ej funktionstestad.
Eura församling.