Hans Bergström, taklampa, modell "10/5", Ateljé Lyktan, 1940-50-tal.
Ljusarmar i mässing, bas av trä med dekor av löv i mässing. 5 ljuspunkter, lampskärmar av textil. Höjd 65 cm, diameter ca 55 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Märken. Smärre fläckar.