Bertil Fridhagen, stolar, 4 st, "Hans", Swedish Modern, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1900-talets mitt.
Stomme av betsad bok. Genombruten rygg med dekorativt spaljémönster, löstagbar stoppad sits med mönstrad textilklädsel. Etikettmärkta SMF Bodafors. Sitthöjd 46, bredd 48, höjd 92 cm.
Något slitage. Märken. Senare klädsel.