Märta Måås-Fjetterström, matta "Vita spetsporten", reliefflossa, ca 143 x 70 cm, signerad MMF.

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1934. Tillverkad före 1942.

Slitage.

Jämför Thorman, Elisabeth: Svenska mattor, utställning på Akademien för de Fria Konsterna, Stockholm 1945, plansch nr VI; Katalogen Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sid 12; Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch nr 42; af Klercker, Susanne: Antikt - Bukowskis experter berättar, Västerås/Spanien 2006, färgplansch sid 178;Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch och text sid 82-83, 130.

Utropspris
12 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58