Nordiska Kompaniet, soffbord, Nordiska Kompaniet, 1930-talets slut.
Furu, delvis betsad, tredelad fot, rund skiva, diameter 111 cm, höjd 63 cm.
Senare skiva, smärre slitage.
Del ur sportstugeinredning, beställd från Nordiska Kompaniet för familjens sommarbostad, byggd omkring 1930. I möblemanget ingick bl a furumöbler ur serierna Lovö och Sport, ritade av Axel Einar Hjorth. När familjen i ett senare skede kände behov av ett större bord lät man beställa en ny större skiva till det gamla underredet.